31.05.2012, 15:03, Stáří: 12 r.

Aktuální otázky českého práva na tradičních Olomouckých právnických dnech

Autor: Milada Hronová

Nejvýznamnější událostí, která se v oblasti vědeckého života olomoucké Právnické fakulty uskutečňuje každoročně, je mezinárodní konference Olomoucké právnické dny. Jejich šestý ročník proběhl za účasti justičních složek, zástupců právnických fakult z Čech, Moravy a Slovenska, zástupců advokátní komory, notářské komory a soudců ve dnech 24.–25. května v aule PF UP.
„Musím konstatovat, že je letošní setkání s ohledem na počet přihlášených setkáním rekordním, včetně počtu jednotlivých odborných sekcí. Konference je svým složením reprezentativní, neboť se jí účastní lidé celé řady právnických profesí. Věřím, že v jednotlivých sekcích dojde v průběhu konference k určitým závěrům, zhodnocením i ke sjednocení názorů,“ řekla prof. Milana Hrušáková, děkanka Právnické fakulty UP.

Prvními třemi příspěvky přispěli prof. Ján Svák, prof. Karel Eliáš (na snímku vpravo) a prof. Pavel Holländer (vlevo). „Je tomu právě  rok, kdy jsem se v této aule účastnil konference o významu obecného občanského zákoníku, 200 let od jeho přijetí. V únoru 2012 byl v ČR nový občanský zákoník přijat. Stalo se tak dva roky po nabytí účinnosti nového trestního kodexu. V posledních třech letech jsme tedy svědky mimořádně významné legislativní aktivity, která se zobrazuje ve významné kodifikaci hmotného práva. Chtěl bych ale říci, že každé světlo však současně vrhá i stín a odkrývá napětí a deficity. Tyto dvě pozitivní skutečnosti totiž mimořádně naléhavě upozorňují na deficity utváření celistvého právního řádu,“ sdělil prof. Pavel Holländer, který působí v Ústavním soudu ČR. „Jsou-li tématem dnešních Olomou­ckých právnických dní aktuální otázky českého práva, myslím, že je nutné, aby ve stínu nových kodifikací bylo upozorněno na neproporciální zaostávání procesního práva, na absenci přípravy a přijetí nového občanského soudního řádu a nového řádu trestního, na absenci zásadní teoretické diskuse o zásadách a principech, na nichž by procesní kodexy měly být vybudovány. Myslím, že k tomuto počinu se však rýsuje příležitost,“ doplnil ve své řeči prof. Pavel Holländer.

Konference se odvíjela ve dvou částech. Po úvodních přednáškách, na nichž vystoupili významní odborníci, následovaly tématicky zaměřené sekce, v nichž se více než dvě stovky právníků věnovalo ústavnímu právu, politologii, trestnímu právu, občanskému právu, civilnímu procesu či právu duševního vlastnictví, pracovnímu právu, správnímu právu evropskému právu či právu finančnímu.
Bezprostředně po zahájení konference vyhlásil doc. Vlastimil Fiala, proděkan pro vědu a výzkum PF UP, výsledky čtvrtého ročníku Monseho studentské vědecké soutěže pro akademický rok 2011/2012. Prof. Milana Hrušáková, děkanka fakulty, pak předala cenu spojenou s finanční odměnou ve formě stipendia Lucii Jonášové, studentce čtvrtého ročníku studijního oboru Právo, a to za soutěžní práci s názvem Problematika surogačního mateřství ve srovnání se zahraniční právní úpravou. Tato studentka získala první cenu společně s Bc. Zdeňkem Doubravským, studentem druhého ročníku studijního oboru Evropská studia se zaměřením na evropské právo. Zdeněk Doubravský soutěžil s prací Srovnání variant návrhu volební reformy z roku 2008. Simulování podle výsledků voleb 2010 (oba na snímku). Druhé místo zůstalo neobsazeno, třetí se umístila Mgr. Zuzana Berková, studentka třetího ročníku studijního oboru Občanské právo, a to s prací Rozhodné aspekty pro stanovení výše bezdůvodného obohacení s důrazem na nový občanský zákoník. Celostátní soutěž Monseho studentské vědecké soutěže se uskuteční v září 2012 na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zvláštní cenu za týmovou spolupráci v rámci programu Erasmus pak získala Tereza Tauferová, studentka druhého ročníku studijního oboru Právo a studentka programu Erasmus Marion Besse. Zvítězily se svou soutěžní prací Komparace aplikace autorského zákona na základních školách v České republice a ve Francii.

Milada Hronová, foto Marek Otava