17.05.2012, 10:53, Stáří: 12 r.

Pátý boj o vavřínový věnec římských právníků

Autor: Kamila Bubelová

V průběhu měsíce dubna se na Právnické fakultě UP konal již 5. ročník soutěže v římském právu. Jedná se o aktivitu studentské organizace ELSA podpořenou odbornou garancí vyučujících římského práva. Soutěž sestává ze tří kol, v nichž se vyřazovací metodou z velkého počtu přihlášených týmů (letos jich bylo rekordních 29) vybírají studenti, kteří disponují nejvyšší mírou znalostí římského práva, schopností jeho aplikace a přesvědčivostí přednesu svých argumentů. V prvním kole řešili soutěžící písemně fragment z oblasti věcných práv, konkrétně práva vlastnického, v kole druhém z práva obligačního a v závěrečném, kde už byla nutná i ústní obhajoba, byl připraven k rozboru nejtěžší fragment z práva dědického.

Do finále, které se konalo 23. dubna, postoupily již jen dva týmy: dvoučlenný tým Martina Nováková + Matěj Flashka a tým, který propracoval svou přípravu na soutěž i k formální dokonalosti, neboť se dostavil na místo jednání v tógách a ověnčen zelenými věnci, mužské trio Jan Peřinka, Ondřej Horný a Martin Vlček (na snímku).

Úroveň ústní obhajoby právních názorů obou týmů byla až překvapivě vysoká a dává tušit, že členy těchto týmů ještě v budoucnosti uvidíme úspěšně soutěžit v moot courtech v jiných právních oborech. Jeden však musí být vítěz, a komise sestavená z vyučujících Petra Dostalíka, Kamily Bubelové, Miroslava Frýdka a dvou vítězů loňského finále Tomáše Zimolky a Karla Volného se shodla na primátu studentů mužského tria. Tímto jim gratulujeme a na fotografii je představujeme širší akademické obci.

Vítězové i poražení získali kromě zápočtu z římského práva také hodnotné knižní ceny nejen z oblasti římského práva, ale i navazujících právních disciplín, aby mohli dále rozvíjet svůj právnický zájem a um. Neboť prakticky ukázali, že „ius est ars boni et aequi“ (Právo je umění dobrého a spravedlivého; Ulpianus D 1. 1. 1. pr.).

JUDr. Kamila Bubelová, Ph.D.,
foto archiv soutěže