14.06.2012, 13:26, Stáří: 12 r.

Studenti Právnické fakulty UP úspěšně soutěžili na Maltě

Autor: Robert Zbíral

Tým PF UP (zleva): dr. Robert Zbíral, Filip Hloušek, Jakub Kánský, David Kopal, Aleš Grochol, dr. Václav Stehlík

V poslední době se studenti PF UP stále více zapojují do různých mimovýukových aktivit. Jednou z nejčastějších příležitostí jsou tzv. mootcourty, ve kterých účastníci simulují soudní jednání v různých právních odvětvích. Ač jde o simulaci, je zde snaha o co nejvěrnější zachycení praxe, včetně obsahu případu, obsazení soudců či prostoru, ve kterém jednání probíhají. Soudní jednání je přitom pouze vyvrcholením mootcourtu; předchází mu často několikaměsíční příprava, v jejímž průběhu studenti připravují písemná podání, vymýšlejí strategii pro žalující i žalovanou stranu a obecně zlepšují své znalosti o projednávané věci.

Ve dnech 3.–5. května se konalo na Maltě závěrečné kolo Central and East European Moot Competition (CEEMC), jež se zaměřuje na oblast práva Evropské unie. Řešený případ byl tento rok neobyčejně komplikovaný a dotýkal se svobodného pohybu pracovníků, občanství EU, azylového práva, ochrany veřejného pořádku nebo práva na informace. Soutěže se zúčastnilo 20 nejlepších týmů z 12 členských i nečlenských zemí EU. Právnická fakulta UP byla zastoupena studenty Alešem Grocholem, Filipem Hlouškem, Jakubem Kánským a Davidem Kopalem, koučem týmu byl JUDr. Martin Kopa, odbornými poradci JUDr. Václav Stehlík, Ph.D., a JUDr. Robert Zbíral, Ph.D.

Soutěž byla velmi tvrdá, k čemuž jistě přispěli nemilosrdní posuzovatelé, mezi nimiž nechyběli soudci Soudního dvora EU, generální advokáti téhož soudu či řada profesorů práva EU z elitních britských a amerických univerzit. Tým PF UP porazil ve svých vystoupeních tým Sofijské univerzity a remízoval v klání s univerzitou z rumunské Iasi. Systém soutěže a možná i nervozita tváří v tvář nejobávanější hodnotitelce CEEMC, první generální advokátce Soudního dvora Eleanor Sharpstonové, rozhodující druhý souboj, bohužel o pár bodů překazily náš postup do závěrečného kola. Přesto si dovolím tvrdit, že tým PF UP zanechal velmi dobrý dojem, o čemž ostatně svědčí i zařazení Filipa Hlouška mezi nejlepší mluvčí celé soutěže.

Aktivity typu CEEMC výrazně rozšiřují odborné a praktické dovednosti studentů. Účastníci mají příležitost porovnat se s vynikajícími studenty z jiných zemí, vést soudní jednání v angličtině a čelit otázkám zkušených praktiků a akademiků. Úspěšná účast na moot courtech je vstupenkou pro získání pozic v elitních právních zaměstnáních, ostatně největší mezinárodní advokátní společnosti moot courty obvykle sponzorují (CEEMC např. Clifford Chance). Není třeba zastírat, že jde zároveň o důležitou společenskou událost, využívanou k navázání cenných kontaktů. Ve světle uvedených výhod se jeví v rámci letošního CEEMC absolvovaná osobní audience účastníků u maltského prezidenta či ministra spravedlnosti pouze jako příjemný bonus.

Dr. Robert Zbíral, foto dr. Martin Kopa