09.02.2012, 10:58, Stáří: 13 r.

„Students for Students“ - anglofonní konference na PF UP

Autor: Ondrej Hamuľák

Zajímavé, po prezentační i odborné stránce kvalitní konference pregraduálních studentů nebývají v akademickém světě, zvláště pak v prostředí právnických studií, častým jevem. Jedna taková akce se pod názvem „Students for students conference on international law“ uskutečnila na Právnické fakultě UP na sklonku minulého roku. Její výjimečnost podtrhla nejen vysoká úroveň příspěvků, ale především skutečnost, že proběhla v anglickém jazyce. Koordinátoři projektu „Podpora cizojazyčného profilu výuky práva na PF UP“ (Law in English) společně se studentskou organizací ILSA Chapter Olomouc připravili zajímavý program věnovaný problematice mezinárodního práva veřejného i mezinárodního práva soukromého. Studenti se ve svých příspěvcích věnovali např. otázce slovensko-maďarského sporu Gabčíkovo-Nagymaros či tématu extra-teritoriálního užití síly ze strany států, právní analýze postavení zdi mezi Izraelem a západním břehem Jordánu nebo též problematice mezinárodních arbitráží. Prokázali tak, že jsou schopni na dobré odborné úrovni zpracovat nelehká témata mezinárodního práva a přiblížit je kritickému publiku přehlednou, ale zajímavou formou i v cizím jazyce. Jejich vystoupení také potvrdila cíl projektu Law in ­English, tj. zvyšovat jazykové kompetence studentů i pedagogů, nabídnout posluchačům PF UP modulovou výuku v anglickém jazyce, a vytvořit tak prostor pro seznámení s odbornou terminologií při řešení konkrétních teoretických i praktických otázek.

Akce vzbudila ohlas také u akademické obce Právnické fakulty. Jako hosté a pasivní účastníci se konference zúčastnili zástupci z řad studentů pregraduálních i doktorských programů i akademičtí pracovníci fakulty.

JUDr. Ondrej Hamuľák,
Katedra evropského práva PF