ANGLIČTINA PRO VEŘEJNOU SPRÁVU – KURZY PRO VZDĚLAVATELE

PROJEKT ÚSPĚŠNĚ UKONČEN

ZÁKLADNÍ INFORMACE O PROJEKTU

Číslo projektu: CZ.04.1.03/3.3.10.1/0001

Řešitel: Univerzita Palackého v Olomouci, Právnická fakulta, Katedra jazyků a Centrum dalšího vzdělávání PF UP

Partner: Vysoká škola polytechnická v Jihlavě

Realizace projektu: leden 2006 – prosinec 2006

Cílové skupiny: vzdělavatelé v kraji Vysočina, zejména učitelé Vysoké školy polytechnické v Jihlavě

Projekt reaguje na strategické výzvy a vládní dokumenty i programy Evropské unie v oblasti rozvoje lidských zdrojů, zejména v oblasti rozvoje a prohlubování jazykových kompetencí v rámci dalšího profesního vzdělávání v programu podpory „Vzdělávání lektorů, konzultantů, učitelů, metodických a řídících pracovníků působících v oblasti dalšího profesního vzdělávání“. Projekt byl vytvořen pro skupinu vysokoškolských učitelů a vzdělavatelů angličtiny v kraji Vysočina tak, aby odborníci vyškolení v těchto metodických kurzech mohli kvalitně zabezpečovat výuku v kurzech odborného jazyka plánovaných v rámci projektu „Angličtina pro veřejnou správu – kurz pro úředníky“ v programu podpory „Rozvoj a zlepšení současné nabídky dalšího profesního vzdělávání včetně služeb s ním spojených“ a je koncipován tak, aby v případě zájmu z dalších krajů mohl být jednoduše modifikován a využit i v dalších regionech.

V oblasti metodiky odborného jazyka nabídka kvalitních kurzů pro vzdělavatele odborného jazyka zpravidla úplně chybí, nebo je nedostatečná. Proto byly v projektu „Angličtina pro veřejnou správu – kurzy pro vzdělavatele“ vytvořeny na základě analýzy vzdělávacích potřeb metodické kurzy a studijní materiály pro výuku odborné angličtiny. Vytvořené kurzy a studijní materiály jsou strukturovány modulově tak, aby jednotlivé moduly bylo možné kombinovat. Díky tomu je možné vytvářet metodické kurzy šité na míru vzdělavatelům odborné angličtiny, ale i jiným cílovým skupinám. Cílovými skupinami projektu jsou v užším slova smyslu učitelé, školitelé a vzdělavatelé angličtiny, v širším pak všichni ti, kteří pracují s cizími jazyky a chtějí se zdokonalit v metodice odborného jazyka a a v metodice využití distančních forem jazykového vzdělávání.

Cílem projektu je zejména:

1.      Příprava studijních modulů, studijních opor a metodických materiálů pro kurz „Průvodce distančním studiem pro vzdělavatele“ a pro kurz „ESP (English for Specific Purposes) pro vzdělavatele“ (příprava modulů a studijních opor pro vzdělávací portál LMS Unifor, pro tištěnou podobu, pro CD Rom), příprava studijní opory „Základní právní pojmy“;

2.      Realizace kurzu pro vzdělavatele odborného jazyka formou blended learningu (prezenční tutoriály vedené vysokoškolskými odborníky a distanční výuka prostřednictvím vzdělávacího portálu v prostředí LMS Unifor);

3.      Poradenství a předávání dobrých zkušeností v oblasti metodiky odborného jazyka, e-learningu a blended learningu;

4.      Vyškolení vzdělavatelů pro přípravu a realizaci projektu „Angličtina pro veřejnou správu - kurzy pro úředníky“.

Aby kvalitní výuka angličtiny jako cizího jazyka byla zaručena, je třeba vzít do úvahy, že v současné době je stále více potřeba zaměřovat se při výuce nejen na obecný jazyk, ale zejména na jazyk odborný. Pro oblast odborného jazyka chybí vyškolení vzdělavatelé, protože metodika odborného jazyka zpravidla součástí rozvrhu učitelských oborů na vysokých školách není vůbec, nebo jen v omezené míře. Projekt si klade za svůj hlavní cíl rozšířit nabídku příležitostí odborného jazykového vzdělávání pro vzdělavatele, kteří budou po odborné stránce vyškoleni, aby mohli výuku odborného cizího jazyka kvalitně zabezpečit.

Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátory projektu:

PhDr. Renata Vystrčilová, Ph.D. vystrcil@pfnw.upol.cz

JUDr. PhDr. Antonín Komenda, Ph.D. komenda@pfnw.upol.cz

Prezentace projektu

AJ_kurzy_pro_vzdelavatele.pdf

Angličtina pro veřejnou správu – kurzy pro vzdělavatele

English_for_State_and_Administration.pdf

Prezentaci zobrazíte kliknutím na název dokumentu.

Stránka aktualizována: 02. 11. 2010, Petr Bačík