Aplikace a implementace unijního (komunitárního) práva

Vyučující:

JUDr. Michal Petr, Ph.D.

Výuka probíhá:

4. ročník, letní semestr, program Právo a právní věda

1. ročník, letní semestr, program Evropská studia se zaměřením na evropské právo

Podmínky zakončení:

Předmět zakončen zápočtem. Pro získání zápočtu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře, plnění povinností stanovených vedoucím semináře a úspěšné absolvování zápočtového testu.

Anotace předmětu:

Komunitární právo není na území České republiky „cizím“ právním řádem, pravidla jeho aplikace a implementace jsou však na rozdíl od „běžného“ českého práva specifická. Uvědomit si tyto rozdíly a naučit se s nimi pracovat má přitom mimořádný význam právě v současné době, kdy jsou praktické zkušenosti s touto problematikou stále značně omezené a ani přístup právní teorie není zdaleka jednotný. Je proto nezbytné seznámit se detailně s českou i komunitární judikaturou, která se těchto otázek týká. Cílem předmětu je přiblížit studentům praktické aspekty aplikace a implementace komunitárního práva v České republice, a to na základě aktuální judikatury Soudního dvora Evropských společenství, Ústavního soudu i obecných soudů, jakož i správních orgánů, a v neposlední řadě i usnesení a metodických materiálů vlády České republiky. Studenti by tak měli získat schopnost pracovat s komunitárním právem s ohledem na specifické podmínky České republiky.

Probírané okruhy:

1. Ústavní základ působení komunitárního práva v České republice (analýza judikatury ESD a ÚS).

2. Praktické problémy působení komunitárního práva bezprostředně po přistoupení (časová působnost, absence úředních překladů sekundárního práva, omezená dostupnost Úředního věstníku – analýza judikatury ESD).

3. Zkušenosti s aplikací komunitárního práva v České republice (analýza rozhodovací činnosti obecných soudů a správních orgánů; typologie dosud položených předběžných otázek).

4. Obecné otázky implementace komunitárního práva (východiska v judikatuře ESD, Legislativní pravidla vlády, Metodický pokyn vlády pro implementaci komunitárního práva).

5. Implementace komunitárního práva (příklady, problémové oblasti, řízení s Českou republikou pro porušení povinnosti).

6. Náhrada škody vzniklé vadnou aplikací komunitárního práva (rozlišení odpovědnosti Společenství, státu a jednotlivce, žaloby ke komunitárním a českým soudům, problémové oblasti české legislativy).

7. Vztah komunitárního práva k jiným nadnárodním právním řádům.

Literatura:

Craig, P., De Búrca, G. EU Law: Text, Cases and Materials. OUP, Oxford 2007.

Hartley, T. The Foundations of European Community Law. OUP, Oxford 2003.

Král, R. Nařízení ES z pohledu jejich vnitrostátní aplikace a implementace. C.H. Beck, Praha 2007.

Král, R. Transpozice a implementace směrnic ES v zemích EU a ČR. C.H. Beck., Praha 2005.

Simon, D. Komunitární právní řád, ASPI, Praha 2005.

Vybrané publikace členů Katedry mezinárodního a evropského práva PF UP

Stránka aktualizována: 12. 02. 2013, Ondřej Hamulák