International Law of Human Rights

International Law of Human Rights - Mezinárodní právo lidských práv

(předmět je vyučován v angličtině)

Předmět nabídne náhled do problematiky lidských práv, které se staly jedním z nejvýznamnějších fenoménů 20. století. Studenti se interaktivní formou seznámí se základními principy lidských práv, jejich ochranou v současném mezinárodním právu a výzvami, které před nimi stojí ve 21. století. Stejný důraz bude kladen na samotný obsah práv, na procesní možnosti jejich ochrany, i jejich vazbu na jiné oblasti mezinárodního práva a mezinárodní společenské jevy. Semináře se budou skládat z kombinace výkladu, diskuze, aktivit a modelových případů. Samozřejmostí bude domácí četba jako příprava na seminář.

The module will provide an overview of human rights - one of the most significant phenomena of the 20th century. Students will be able to study the basic principles of human rights and their protection by current international law as well as their challenges in the 21st century. The content of the module will pay equal attention to the actual legal content of human rights, the procedures for their protection and their linkages to other areas of international law and international events. The seminars will consist of a combination of lectures, discussions, activities and role-plays. Reading and other preparation for the seminars will be expected.

Témata přednášek:

1. Why Human Rights? History, development, basic notions.
  2. Economic and social rights.
  3. Human Rights protection mechanisms.
  4. Human Rights protection on universal level
  5. Civil and political rights.
  6. Terrorism and Human Rights
  7. Philosophical bases of Human Rights
  8. International trade and Human Rights
  9. Globalization and Human Rights
  10. Human Rights protection in Europe
  11. European Convention on Human Rights I.
  12. European Convention on Human Rights II.

1. Proč lidská práva? Historie, vývoj a hlavní pojmy
  2. Hospodářská a sociální práva
  3. Mechanismy na ochranu lidských práv
  4. Ochrana lidských práv na univerzální úrovni
  5. Občanská a politická práva
  6. Terorismus a lidská práva
  7. Filozofické základy lidských práv
  8. Mezinárodní obchod a lidská práva
  9. Globalizace a lidská práva
  10. Ochrana lidských práv v rámci Rady Evropy
  11. Evropská úmluva na ochranu lidských práv I.
  12. Evropská úmluva na ochranu lidských práv II.

Literatura:

Obecná:

Moeckli, D., Shah, S., Sivakumaran, S. (ed.), International Human Rights Law, Oxford, 2010.

Steiner, H., Alston, P., Goodman, R., International human rights in context: law, politics, morals : text and materials, 3rd ed, Oxford, 2008.

Nowak, M., Introduction to the International Human Rights Regime, Martinus Nijhoff Publishers, 2003.

Kratochvíl, J. (ed.), Bohouš a Dáša za lidská práva, Člověk v tísni, 2008

Vybraná k jednotlivým tématům:

Evropská úmluva na ochranu lidských práv: Harris, D. et al., Harris, O'Boyle & Warbrick: law of the European Convention on human rights, 2nd ed., Oxford, 2009; Van Dijk, P., et. al., Theory and Practice of the European Convention on Human Rights, 4th ed, Intersentia, 2006

Mezinárodní pakt o občanských a politických právech: Nowak, M., U.N. Covenant on Civil and Political Rights: Commentary, 2nd ed., N.P.Engel, 2005

Mechanismy na ochranu lidských práv: Tomuschat, Ch., Human Rights Between Idealism and Realism, 2nd ed, Oxford, 2008

Další zdroje:

Vybrané publikace členů Katedry mezinárodního a evropského práva PF UP