Mezinárodní právo investic

Mezinárodní právo investic navazuje na základní kursy Mezinárodního práva veřejného, Mezinárodního práva soukromého a doplňují rovněž povinně-volitelný kurs Mezinárodní arbitráže. Zaměřuje se na základní zkoumání vztahu státu jako subjektu mezinárodního práva a zahraničního investora, a to od doby samotných investičních pobídek, přes zřízení investice, jejich ochranu až po její zakončení. Hlavní důraz je kladen na spory z mezinárodních investic a základní pravidla způsobů řešení.

Témata přednášek:

1. Úvod.  Základní pojmy mezinárodního ekonomického práva, jeho zvláštnosti ve vztahu k mezinárodnímu právu veřejnému a soukromému.
  2. Historický úvod do mezinárodního práva investic. Pojem tzv. diagonálních smluv -  State contracts, naftové koncese, investiční smlouvy, smlouvy o ekonomickém rozvoji, „kvazi-mezinárodní“ dohody. Doktrinární spory o povaze diagonálních smluv.
  3. Pojem investice – ekonomické a právní hledisko. Pojem mezinárodní investice.  Zřizování investice a její likvidace.
  4. Zacházení s mezinárodními investicemi. Ochrana investice. Národní režim, režim nejvyšších výhod.
  5. Diplomatická ochrana jako prostředek ochrany investora jeho národním státem proti státu, v němž je investice zřízena. Přehled základní judikatury Mezinárodního soudního dvora v oblasti diplomatické ochrany.
  6. Dvoustranné a mnohostranné dohody o ochraně investic. Jejich historický nárůst,  obsah a účinnost. Návrh mnohostranné dohody o investicích.
  7. „Neutralizace“ normativní pravomoci státu. Smluvní doložky o stabilizaci. Doložka o dodržování smluvních závazků – Umbrella clause.
  8. Mezinárodní investice a řešení sporů mezi státem a investorem. Jednostranná nadnárodní arbitráž. Contract claims/ Treaty claims.
  9. Mezinárodní středisko pro řešení sporů z investic (ICSID). Arbitráž ICSID a jiná rozhodčí řízení.  Konkurence mezi mezinárodním rozhodčím řízením a  vnitrostátním soudním řízením. Výkon rozhodčích nálezů.
  10. Mezinárodní odpovědnost státu na základě mezinárodních smluv o ochraně  investic. Odpovědnost státu a odpovědnost organizačních složek státu.
  11. Česká republika, spory z investic a mezinárodní arbitráž. Přehled investičních sporů vedených proti ČR.
  12. Fiktivní případ sporu z investic řešeného mezinárodní arbitráží. Studium případu.
  13. Fiktivní případ sporu z investic řešeného mezinárodní arbitráží.  Samotná realizace rozhodčího řízení.

Literatura:

Šturma, P., Mezinárodní dohody o ochraně investic a řešení sporů, 2. vydání, Linde, ISBN 80-7201-709-6.

Muchlinski, Ortina, Schreuer (eds.): The Oxford Handbook of International Investment Law. Oxford: Oxford University Press, 2008, ISBN: 9780199231386.

Vybrané publikace členů Katedry mezinárodního a evropského práva PF UP

Stránka aktualizována: 24. 09. 2014, Jiří Kudlička