Mezinárodní právo soukromé (1-2)

MEZINÁRODNÍ PRÁVO SOUKROMÉ 1 (KOS/MPS1)

Vyučující:

JUDr. Mag.Iur. Michal Malacka, Ph.D., JUDr. Miluše Hrnčiříková PhD. , Mgr Lukáš Ryšavý

Výuka probíhá:

4. ročník, 8.semestr (L)

Probírané okruhy:

Anotace: Mezinárodní právo soukromé je ucelený systém právních zásad a norem upravujících vztahy občanskoprávní povahy s mezinárodním prvkem a dále postupo soudů v občanskoprávních věcech obsahujících mezinárodní prvek.
Náplň: Cílem kurzu je seznámit studenty s problematikou právní úpravy soukromoprávních vztahů obsahujících mezinárodní prvek. V rámci předmětu budou rozebrány následující otázky:
· prameny mezinárodního práva soukromého (mezinárodní smlouvy, vnitrostátní normy),
· problematika obecné části mezinárodního práva soukromého (metody, veřejný pořádek, unifikace, problematika mezinárodně kolizních norem apod.),
· zvláštní části kolizního práva (závazkové, dědické, rodinné právo),
· základy mezinárodního práva procesního a  evropského justičního prostoru, · základy národního i mezinárodního rozhodčího řízení.

Ukončení:

zápočet

Doporučená literatura:

Viz společná literatura

Materiály ke stažení

MEZINÁRODNÍ PRÁVO SOUKROMÉ 2 (KOS/MPS2)

Vyučující:

JUDr. Mag.Iur. Michal Malacka, Ph.D., JUDr. Miluše Hrnčiříková Ph.D., Mgr Lukáš Ryšavý

Výuka probíhá:

5. ročník, 9.semestr (Z)

Probírané okruhy:

Anotace: Mezinárodní právo soukromé obsahuje kolizní, přímé a procesní normy. Důležitou součástí této právní disciplíny jsou rovněž vztahy s prvkem obchodního práva, tj. uzavírání smluv s obchodními partnery v zahraničí. Podmiňující předmět: KOS/MPS1
· zvláštní části kolizního práva (závazkové, dědické, rodinné právo),
· základy mezinárodního práva procesního a  evropského justičního prostoru,
· základy národního i mezinárodního rozhodčího řízení.

Ukončení:

zápočet+zkouška

Doporučená literatura:

Viz společná literatura

Materiály ke stažení

Doporučená literatura pro Mezinárodní právo 1 a 2

Základní literatura:

Rozehnalová, N.: Mezinárodní právo obchodní, II. Část – Řešení sporů. Masarykova univerzita, Brno, 2000. Rozehnalová, N.: Evropský justiční prostor v civilních otázkách. Masarykova univerzita, Brno, 2003. Týč, V. – Záleský, R. – Rozehnalová, N.: Vybrané problémy mezinárodního práva soukromého v justiční praxi. Masarykova univerzita, Brno, 1997. Kučera, Z.: Mezinárodní právo soukromé. Doplněk, Brno, 2002.

Doporučená literatura:

Eller, O.: Vybrané problémy mezinárodního práva procesního v justiční praxi. Masarykova univerzita, Brno, 1994. Týč, V.: O vnitrostátní návaznosti mezinárodních smluv. Acta Universitatis Brunensis Iuridica, Brno, 1996. Rozehnalová, N.: Rozhodčí řízení v mezinárodním a vnitrostátním obchodním styku. ASPI Publishing, Praha, 2002. Růžička, K.: Rozhodčí řízení před Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Aleš Čeněk, Dobrá Voda u Pelhřimova, 2003. Mothejzíková, J., Steiner, V. a kol.: Zákon o rozhodčím řízení. Komentář. C.H.Beck, Praha, 1996. Pauknerová, M.: Společnosti v mezinárodním právu soukromém. Karolinum Praha, 1998. Pauknerová, M. – Růžička, K. – Zunt, V. – Kučera, Z.: Úvod do studia českého práva mezinárodního obchodu. Západočeská univerzita, Plzeň, 1997.

Právní normy:

· Zákon č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním
· Zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů
· Nařízení č. 44/2001, o pravomoci (příslušnosti) soudů a uznání a výkonu rozhodnutí ve věcech občanských a obchodních (Bruselské nařízení I)
· Nařízení č. 1347/2000, o pravomoci (příslušnosti) soudů a uznání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských (Bruselské nařízení II)
· Římská úmluva o právu rozhodném pro závazkové vztahy ze smluv (Římská úmluva I)
· Smlouva mezi ČR a SR o právní pomoci poskytované justičními orgány a o úpravě některých právních vztahů v občanských a trestních věcech
· Úmluva o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů
· Úmluva o mezinárodní obchodní arbitráži
· Úmluva o řešení sporů z investic mezi státy a občany druhých států
· Úmluva o civilním řízení
· Úmluva o doručování soudních a mimosoudních písemností v cizině ve věcech občanských a obchodních