Právo vnějších vztahů Evropské unie

Initiates file downloadStudie z práva vnějších vztahů EU - pdf. verze

Vyučující:

JUDr. Václav Stehlík, LL.M., Ph.D.

Podmínky zakončení:

Pro ukončení předmětu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře, zpracování seminární práce a její prezentace.

Anotace předmětu:

Předmět se zaměří na právní aspekty vnějších vztahů Evropské unie, jak z hlediska jejich teoretické dimenze, jejich zakotvení v primárním právu EU a jejich relace k ústavnímu právu členských států, tak i z hlediska praktického vnějšího působení Evropské unie a jeho právních norem ve vybraných oblastech.

Probírané okruhy:

Výuka se zaměří jak na strukturální a ústavní otázky práva EU ve vnějších vztazích, tak i na vztahy EU k jednotlivým regionům světa. Studenti si tak budou moci vytvořit ucelený obrázek o fungování EU ve světě. Předmět tak poskytne nutné doplnění ostatních předmětů zaměřených na právo EU, ale i na mezinárodní právo či mezinárodní vztahy.

Výuka se zaměří zejména na tato témata: struktura vnějších vztahů EU, vymezení pravomocí EU a členských států v oblasti vnějších pravomocí, úloha EU a členských států ve vnějších vztazích EU, obchodní politika EU, vztah EU k WTO, zahraniční, bezpečnostní a obranná politika EU, smluvní vztahy EU s jednotlivými regiony světa, systém vnějších smluv EU, evropská sousedská politika, lidská práva ve vnějších vztazích EU.

Literatura:

Koutrakos, P. EU International Relations Law. Hart Publishing, Oxford, 2006.

Eeckhout, P. External Relations of the European Union: Legal and Constitutional Foundations. Oxford University Press, 2005.

Svoboda, P. Právo vnějších vztahů Evropské unie. Praha, Linde, 2010.

Vybrané publikace členů Katedry mezinárodního a evropského práva PF UP

Stránka aktualizována: 27. 09. 2012, Ondřej Hamulák