Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.pf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Právnická fakulta UP

1. ročník ústavněprávního výjezdního horského semináře

 

 

 

Proč se to koná (záměr):

Každý správný právník miluje ústavní právo, neb tvoří základ, ze kterého raší ostatní právní disciplíny. Fakulta nabízí široké spektrum povinných a volitelných předmětů pokrývajících ústavní problematiku, všechny jsou však limitovány strukturou klasické výuky. Záměrem výjezdního semináře je z těchto mantinelů vykročit a poskytnout fórum pro diskuzi v neformálním prostředí nesvázaném hierarchickým vztahem vyučující-student.  Seminář je určen pro studenty, kteří mají hlubší zájem o ústavní právo, touží udělat „něco navíc“ a vyzkoušet si, zda nechtějí v tomto odvětví být aktivní i v budoucnu (například diplomka, publikační činnost, doktorát, pomocná vědecká činnost, další kariéra). Kromě rozšíření znalostních obzorů seminář slouží samozřejmě rovněž k prohloubení obecných dovedností a je to hezký zářez v životopisu.

                             

O co jde (obsah):

Jedná se o třídenní setkání konané v malebném prostředí Jeseníků. Každý z účastníků si dopředu vybere a nastuduje vybraný užší problém v rámci vymezeného tématu. Hlavní náplní semináře budou diskuze věnující se daným problémům, uvedené krátkou prezentací zmíněného účastníka. Zároveň všichni účastníci dopředu obdrží sborník četby, sestavený z pramenů vybraných jednotlivými prezentujícími, umožňující jim se na debaty lépe připravit.  

Kromě toho se samozřejmě můžete těšit na neoficiální část programu, kdy se pod vedením zkušeného dozoru budete moci proměnit v ústaváře-horaly či ústaváře-obdivovatele památek.

 

O čem to bude (téma):

Ústavní právo jako odvětví se přirozeně pohybuje na pomezí práva a politiky, pochopení fungování prvého bez znalosti druhého je téměř nemožné. Soudnictví v tomto směru není výjimkou, byť se někdy (uměle) předstírá opak. Na druhou stranu je zřejmé, že zde musí existovat jistá hranice, za níž už je míra politična (C. Schmitt) v soudnictví nepatřičná. Naším cílem bude obecně diskutovat, kde se ona hranice v té které otázce nachází. Pro představu lze zmínit následující konkrétní příklady záležitostí, které nás budou zajímat:

 

  •  zapojení soudců do politické a veřejné činnosti (členství v politických stranách, poradní orgány exekutivy a legislativy)
  • rozhodování politických otázek soudy v užším smyslu (regulace politických stran, základy politického systému, regulace parlamentních pravidel)
  • ovlivňování veřejné politiky soudy (rozhodování o otázkách typů sociální nebo daňové politiky, platy ve státní správě, úsporná opatření)
  • vliv politiky na rozhodování soudů (přímé tlaky na soudce, návrhy řízení na abstraktní kontrolu norem, strategické litigace)
  • vliv politiky na výběr soudců

 

Jednotlivé bloky jednání budou omezeny vždy pouze rámcovým tématem, vítána je aplikace přístupu empirického i normativního. Při volbě tématu a jeho zpracování není nutno se vázat jen na aktuální situaci či právní úpravu v ČR, naopak alespoň částečné komparativní pojetí doporučujeme, ať již srovnávání geografické či v čase.

 

Kdy, kde, za kolik (organizace):

Termín:         7. – 9. 11. 2014.

Začátek v pátek v cca 14.00, ukončení v neděli po obědě.

Strava:          Bude zajištěno stravování počínaje pátkem večeří a konče nedělí obědem.

Kde:               Velké Losiny, hotel Praděd

Doprava:       Sraz v místě akce ve 14.00. Každý účastník si zajišťuje a hradí dopravu sám.

Dle možností studentů je možno zkoordinovat sdílení aut a cestu z Olomouce i nazpět. Destinace je též dostupná vlakem.

Cena:             500 Kč (zajišťovací příspěvek), ostatní náklady pokryjí stipendia.

 

Na koho se můžete těšit (organizátoři, kibicové, ostrý dozor):

Michal Bartoň, Martin Kopa, Robert Zbíral

 

Pro koho je seminář určen (okruh účastníků):

Přihlásit se mohou studenti všech programů nabízených PF UP s výjimkou studentů prvních ročníků.

 

Jak se přihlásit:

Přihlášky přijímáme do 12. října 2014 na emailové adresy organizátorů (michal.barton@upol.cz, robert.zbiral@upol.cz).

Součástí přihlášky kromě osobní identifikace a emailového kontaktu musí být zdůvodnění vaší motivace k účasti (max 200 slov) a uvedení konkrétního problému (otázky), za který byste v rámci semináře chtěli osobně zodpovídat (ona krátká prezentace, vedení následné diskuze). Naznačte nám trochu podrobněji, o čem daný problém je a proč vám připadá zajímavý (max 250 slov). Zároveň napište tři odborné zdroje, kde je o problému pojednáno.

Nad přihláškami zasedne výše zmíněné trio, výsledky oznámíme do 15. října 2014. Vybraným zájemcům následně sdělíme veškeré podrobnosti.

 

 

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 18. 09. 2014, Robert Zbíral