THE Rankings
QSU EECA Rankings

Cvičení z práva duševního vlastnictví

Kredity: 2

Rozsah hodin: Seminář 1 [HOD/TYD] – zimní semestr

Zakončení: kolokvium

Forma zakončení – písemná

Cíle předmětu:

V rámci výuky předmětu Cvičení z práva duševního vlastnictví budou procvičovány schopnosti studentů řešit praktické případy z práv duševního vlastnictví včetně analýzy judikatury a jiných rozhodnutí, jakož i smluv týkající se práv duševního vlastnictví, které nebyly procvičovány v rámci povinné výuky. V rozsahu podrobné znalosti se studenti seznámí s ochranou práva duševního vlastnictví a související právní argumentací.

Požadavky na studenta:

Pro ukončení předmětu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a úspěšné absolvování písemného kolokvia.

Obsah:

1/ Modelové situace z práva autorského

2/ Modelové situace z práva k databázím, know-how, obchodnímu tajemství

3/ Modelové situace z práva průmyslových vzorů

4/ Modelové situace z práva vynálezeckého

5/ Modelové situace z práva známkového, zeměpisných označení, označení původu

6/ Modelové situace z práv k nezapsaným označením

Garanti a vyučující

Garanti: prof. JUDr. Ivo Telec, CSc.

Vede seminář: JUDr. Petr Prchal

Literatura

Doporučená: TELEC, Ivo. Právo duševního vlastnictví v informační společnosti. 1. vydání. Praha: Nakladatelství Leges, s. r. o., 2015. 240 s.

Doporučená: Šebelová, M. Autorské právo: zákon, komentáře, vzory a judikatura. Computer Press, Brno, 2006.

Doporučená: Knappová, M.-Švestka, J. et al. Občanské právo hmotné. 3. vydání. sv. 3, část Autorské a patentové právo. ASPI, Praha, 2002.

Doporučená: Hajn, P.-Horáček, R.-Čada, K. Práva k průmyslovému vlastnictví. 1. vydání. C. H. Beck, Praha, 2005.

Doporučená: Telec, I. Právo duševního vlastnictví. Elportál, MU Brno, 2008.

Doporučená: Slováková, Z. Průmyslové vlastnictví. 1. vydání. Orac, Praha, 2003.

Doporučená: Telec, I.:. Přehled práva duševního vlastnictví (1). Lidskoprávní základy. Licenční smlouva.. Jan Šabata, Brno, 2007.

Doporučená: Telec, I.-Tůma, P. Přehled práva duševního vlastnictví. 2, Česká právní ochrana. 1. vydání. Doplněk, Brno, 2006.

On-line katalogy knihoven

Získané způsobilosti

Vzdělávacím cílem je postihnout přehled práva duševního vlastnictví v informační a znalostní společnosti tak, aby student získal praktické schopnost uplatňovat nároky z něho vyplývající.

Stránka aktualizována: 03. 05. 2016, Klára Hamuľáková