THE Rankings

Výuka probíhá v 2. ročníku, LS

Zkouškové otázky

Probírané okruhy:

1. Úvod do studia pracovního práva. Základní zásady pracovního práva. Individuální a kolektivní pracovní právo.
  2. Pracovní poměr, jeho charakteristické rysy. Právní postavení zaměstnance a zaměstnavatele v pracovním poměru. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.
  3. Služební poměry.
  4. Vznik pracovního poměru. Jmenování, pracovní smlouva.
  5. Změna pracovního poměru.
  6. Skončení pracovního poměru.
  7. Pracovní doba a doba odpočinku. Dovolená.
  8. Mzda, plat, náhrada mzdy a platu.
  9. Právní vztahy zaměstnanosti.
  10. Náhrada majetkové a nemajetkové újmy.
  11. Povinnost zaměstnance k náhradě škody.
  12. Povinnost zaměstnavatele k náhradě škody.

Témata seminářů:

1. Úvod do studia pracovního práva. Předmět a systém pracovního práva. Vztah pracovního práva k jiným právním odvětvím.
2. Prameny a zásady pracovního práva.
3. Vznik pracovního poměru a jeho charakteristika. Způsoby vzniku pracovního poměru. Jmenování.
4. Pracovní smlouva. Podstatné a vedlejší náležitosti pracovní smlouvy.
5. Pracovní poměr na dobu určitou. Zkušební doba. Konkurenční doložka.
6. Změna pracovního poměru. Převedení na jinou práci. Přeložení. Pracovní cesta. Dočasné přidělení.
7. Skončení pracovního poměru. Rozbor právních jednání směřujících ke skončení pracovního poměru, dohoda o rozvázání pracovního poměru, výpověď daná zaměstnancem, řešení praktických příkladů.
8. Skončení pracovního poměru. Výpověď daná zaměstnavatelem, okamžité zrušení pracovního poměru, řešení praktických příkladů.
9. Náhrada majetkové a nemajetkové újmy v pracovním právu. Prevence. Povinnosti zaměstnance k náhradě škody. Obecná povinnost nahradit škodu. Nesplnění povinnosti k odvrácení škody. Schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat, a ztráta svěřených věcí.
10. Povinnosti zaměstnavatele k náhradě škody. Obecná povinnost nahradit škodu. Odvracení škody. Odložené věci. Pracovní úrazy a nemoci z povolání. Rozsah náhrady škody a nemajetkové újmy a zproštění se povinnosti k náhradě. Druhy náhrad.
11. Odměňování práce. Mzda a plat. Výplata a splatnost mzdy. Osobní příplatek. Průměrný výdělek.
12. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Postavení a význam dohod, jejich náležitosti dohod. Dohoda o provedení práce. Dohoda o pracovní činnosti.

Ukončení:

zápočet, zkouška

Literatura:

Hůrka, P. a kol.: Pracovní právo, 2. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2015

Bělina, M. a kol.: Pracovní právo. 6. doplněné a přepracované vydání. C. H. Beck, Praha 2014

Bělina, M. a kol.: Zákoník práce. Komentář. 2. vydání. C. H. Beck, Praha 2015

Galvas, M. a kol: Pracovní právo, 1. vydání, MU, 2012

Hůrka, P. a kol. : Pracovní právo v bodech s příklady. 4. vydání. Wolters Kluwer. Praha 2014

Pichrt, J., Drápal, L. a kol.: Případové studie pracovněprávní. Praha: C. H. Beck, 2015

Šimečková, E.: Konkurenční jednání zaměstnance, Linde Praha a.s. Praha 2008

Šimečková, E – Jordánová J.: Násilí na pracovišti v právních řádech ČR, Francie a Itálie. Praha: Leges, 2015.

Hůrka, P. - Novák, O. - Vrajík, M.:. Aktuální pracovněprávní judikatura s podrobným komentářem. Praha: Anag, 2012.

Stránka aktualizována: 11. 05. 2016, Klára Hamuľáková