THE Rankings
QSU EECA Rankings

Základní pojmy a instituty obchodních korporací (B)

Pedagogové

Garanti: Mgr. Michal Černý Ph.D., Mgr. Michaela Sigmundová Ph.D.,
Přednášející: Mgr. Michal Černý Ph.D., Mgr. Monika Frídlová MBA.
Vede seminář: Mgr. Monika Frídlová MBA.

Cíle předmětu (anotace)
Cílem předmětu je podat základní znalosti práva právnických osob, zejména pak obchodních korporací. Rovněž tak poskytnout informace o institutech souvisejících - zejména z oblasti podnikání a výkonu podnikatelské činnosti.

Forma zakončení
Všeobecně: Student je povinen aktivně se účastnit nejméně na semináři.

Předpokladem aktivní účasti je samostatná přípravy k příkladům předem poskytnutým, jakož i iniciativní zpracování nových zadání na seminářích samotných. Zápočet: Zpracování písemného výstupu podle požadavku vyučujícího (přičemž je možné, že bude vyžadován výstup prostřednictvím portálu EDIS.upol.cz). Zkouška: Písemná, formou aplikačního testu.
Rozsah nepřesahující 60 min. Je možné, že bude vyžadováno zpracování formou portálu EDIS.upol.cz

Témata přednášek:

1. Úvod do studia soukromého práva - pojem, prameny (a vztahy mezi nimi) - zejm. ve vztahu k právnickým osobám a obchodním korporacím.
  2. Základní pojmy - podnikání, podnikatel, obchodní závod, pobočka, obchodní firma, obchodní tajemství. Tuzemští a zahraniční podnikatelé.
  3. Veřejné rejstříky, zejm. obchodní rejstřík.
  4. Jednání podnikatele.
  5. Právnické osoby obecně (založení, vznik, zrušení, zánik, likvidace, neplatnost) dle obecné úpravy.
  6. Obecná ustanovení o obchodních společnostech a družstvu 1 - zejm. založení/vznik, vklady a správa, obchodní podíl
  7. Obecná ustanovení o obchodních společnostech a družstvu 2 - zejm. orgány, výkon funkce, podmínky výkonu funkce, střet zájmů, péče řádného hospodáře, zákaz konkurenčního jednání.
  8. Veřejná obchodní společnost. Komanditní společnost.
  9. Společnost s ručením omezeným 1
  10. Společnost s ručením omezeným 2
  11. Akciová společnost.
  12. Družstvo.

Témata seminářů:

1. Podnikání fyzických a právnických osob - zejm. obchodní závod, veřejnoprávní  oprávnění, firma.
  2. Jednání podnikatele.
  3. Založení a vznik obchodní korporace
  4. Podíl a výkon funkce, vznik zánik účast v osobní společnosti.
  5. SRO.
  6. AS + družstvo.

Doporučená (vše níže uvedené):

• Pokorná, Holejšovský, Lasák, Pekárek a spol. Obchodní společnosti a družstva. Praha: C.H.Beck, 2014. ISBN 978-80-7400-475-9.
  • Štenglová, Dědič, Tomsa a kolektiv. Základy obchodního práva. Vysokoškolská učebnice. Praha: Leges, 2014. ISBN 978-80-7502-052-9.
  • Rozehnal a kolektiv. Obchodní právo. Plzeň: Aleš Čeněk, 2014. ISBN 978-80-7380-524-1.
  • Štenglová, Havel, Cileček, Kuhn, Šuk. Zákon o obchodních korporacích. Komentář. Praha: C.H.Beck, 2013. ISBN
  • Lasák, Pokorná, Čáp, Doležil a kolektiv. Zákon o obchodních korporacích – komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2014. ISBN 978-80-7478-326.
  • Bělohlávek J. A. a kolektiv. Komentář k zákonu o obchodních korporacích. Plzeň: Aleš Čeněk, 2013. ISBN 978-80-7380-451-0.
  • Lavický a kolektiv. Občanský zákoník I. Obecná část. (§1-654). Praha: C.H.Beck, 2014. ISBN 978-80-7400-529-9.

Stránka aktualizována: 16. 02. 2015, Klára Hamuľáková