Evropské právo životního prostředí

Vyučující: JUDr. Ondřej Vícha, Ph.D.

Studijní program: magisterský Právo a právní věda, obor Právo

Výuka probíhá: letní semestr

Zakončení předmětu: kolokvium

Probírané okruhy:

1. Ochrana životního prostředí v EU. Environmentální politika EU.
  2. Evropské právo jako nástroj environmentální politiky.
  3. Institucionální zabezpečení ochrany životního prostředí v EU.
  4. Implementace a prosazování evropského práva životního prostředí.
  5. Soudní dvůr EU a ochrana životního prostředí.
  6. Evropské nástroje ochrany životního prostředí (právní, koncepční, ekonomické, administrativní, informační.
  7. Eco-labelling (Označování ekologicky šetrných výrobků).
  8. Účast veřejnosti na ochraně životního prostředí.
  9. Posuzování vlivů na životní prostředí.
  10. Právní úprava ochrany přírody a krajiny.
  11. Právní úprava nakládání s odpady.

Sylabus předmětu ke stažení zde.

fileadmin/user_upload/PF-katedry/spravni-pravo/Zivotko/EEP/EEP_info_2015.doc

Výukové materiály k předmětu jsou k dispozici ve studijní opoře EDIS (http://edis.upol.cz)

O předmětu, aktivitě ELED a projektu Law4Life

Cílem předmětu Evropské právo životního prostředí (také jinak Evropské environmentální právo) je zprostředkovat posluchačům PF UP v Olomouci základní přehled z oblasti ochrany životního prostředí na úrovni EU. Evropské právo životního prostředí představuje jednu z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí evropského práva. Ačkoli se jedná o poměrně mladou právní disciplínu, zahrnuje v současné době již značně rozsáhlý soubor právních norem, které významnou měrou ovlivňují právní režim ochrany životního prostředí v členských státech EU. Znalosti a schopnost orientace v tomto oboru představují nezbytný znalostní základ pro každého posluchače právnické fakulty.

Předmětem přednášek a seminářů jsou jednak obecná témata (např. ekologická politika EU, prameny evropského práva životního prostředí, institucionální zabezpečení), stejně jako vybraná zvláštní témata (např. ochrana přírody a krajiny, ochrana vod, právní režim nakládání s odpady). Součástí jednotlivých přednášek a seminářů bude rozbor relevantní judikatury Soudního dvora EU.

Volitelný předmět Evropské právo životního prostředí byl do výukových osnov magisterského studijního programu právo zaveden jako součást klíčové aktivity Environmental Law Education (ELED) zaměřené na rozšíření nabídky volitelných předmětů z oblasti práva životního prostředí. Tato aktivita je součástí projektu OP VK "Právní vzdělání pro celý život" (reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0290), který je spolufinancován Evropským sociálním forndem a státním rozpočtem ČR.

Stránka aktualizována: 14. 02. 2017, Hana Vičarová Hefnerová