Odborná praxe I a II

Garant předmětu: JUDr. Lucia Madleňáková, PhD.

Od zimního semestru roku 2016 přecházíme na nový systém při plnění obou předmětů odborné praxe. Jak tedy postupovat po zapsání si předmětu Odborná praxe I nebo Odborná praxe II do STAGu:

1) vyberete si úřad, u kterého chcete praxi vykonávat a tuto praxi si tam samostatně zajistíte. Naše fakulta bohužel není schopna praxe zajišťovat. Pokud byste měli pochybnost o tom, zda je možno v dané instituci praxi vykonávat, obraťte se na mne emailem. Pokud však má instituce v názvu "úřad", můžete si být téměř jisti, že praxi tam vykonat můžete.

2) pokud bude na tom Vámi vybraný úřad trvat, uzavřete s ním smlouvu o praxi. Naše fakulta na uzavření smlouvy netrvá, smlouvu tedy uzavíráte skutečně jen tehdy, když to vyžaduje samotný úřad. Zde si můžete stáhnout vzor smlouvy o praxi, uzavíranou mezi PF UP Olomouc a úřadem, na kterém chcete praxi vykonávat. Žlutá pole ve smlouvě vyplňte a pozměňte podle konkrétních okolností Vaší praxe. Smlouvu dodejte paní sekretářce Katedry správního a finančního práva, paní Jordánové (kancelář v 1. patře budovy B hned naproti schodům), ve dvou stejnopisech. Ona zajistí podpis paní děkanky na smlouvách. Paní sekretářce nechte na sebe email, aby Vás mohla kontaktovat, až budou smlouvy podepsané. Smlouvu si začněte vyřizovat s delším časovým odstupem před zahájením praxe. Procedura s podepisováním smlouvy se může z různých důvodů protáhnout. V žádném případě nechoďte osobně se smlouvou za děkankou fakulty. O smlouvách je totiž vedena evidence.

U smluv mohou nastat dvě situace:

a) Úřad má svůj vzor smlouvy o praxi:

V takovém případě donesete vzor smlouvy (vyplněný) paní sekretářce a ta jej po zvážení formální stránky předá děkance PF UP k podpisu.

b) Úřad svůj vzor smlouvy nemá:

V tomto případě použijete vzor smlouvy, který je ke stažení výše, vyplněný jej předáte paní sekretářce a ta jej předá děkance fakulty k podpisu.

3) po vykonání praxe požádejte na úřadě o potvrzení výstupního formuláře předmětu, který si za tím účelem stáhněte zde. Formulář vyplňuje částečně osoba, která byla za Vás na úřadě odpovědna, částečně Vy sami.

4) s výstupním formulářem se dostavte na některý z termínů kolokvia, které budou vypsány dle pravidel ve STAGu pro to-které zkouškové období. (Kolokvia již nebude možné vykonat v průběhu semestru, jak tomu bylo dosud!!!)

ČASTO KLADENÉ DOTAZY:

• je nějaké množství hodin, které musím na praxi strávit? ano, ve studijním plánu je počet hodin odborné praxe stanoven na 80, což odpovídá zhruba 10 dnům osmihodinového pracovního úvazku (8 hodin/den). Splnění těchto 80 hodin není časově omezeno - není vyžadováno odpracování osmi hodin za den v deseti dnech po sobě jdoucích. Důležité je jen, aby odpracované hodiny dávaly za semestr součet 80.
  • musím mít smlouvu o praxi? ne, fakulta ji nevyžaduje
  • musím mít smlouvu o praxi v takové formě, jak je vyvěšena na těchto stránkách? ne, můžete mít i smlouvu, kterou Vám dodá konkrétní úřad (např. Krajský úřad Jihomoravského kraje má svoje smlouvy)
  • mohu vykonat oba předměty najednou? ano, výkon praxe není vázán na konkrétní semestr. Součet odpracovaných hodin musí ale činit 160
  • musím vykonat samotnou praxi až po zápisu předmětu do STAGu? ne, výkon praxe není vázán na konkrétní semestr
  • mohu vykonat praxi o prázdninách? ano, pak si ale nezapomeňte zapsat předmět do STAGu. Praxi lze tedy vykonat ještě předtím, než si ji fyzicky zapíšete do STAGu (např. o prázdninách před třetím ročníkem)
  • mohu pro zápis absolvování praxe do STAGu poslat jenom výstupní formulář bez toho, že bych se dostavil osobně ke kolokviu? ne, je nutné, abyste se s výstupním formulářem dostavili osobně k vykonání kolokvia

V případě dalších dotazů mne kontaktujte na lucia.madlenakova(at)upol.cz.

JUDr. Lucia Madleňáková, PhD.
garantka předmětu

Stránka aktualizována: 19. 09. 2016, Lucia Madleňáková