Historicko-právní metody zpracování diplomové práce

Vyučující:

Mgr. Jana Janišová, Ph.D.

janisovajana(at)seznam.cz

Výuka probíhá:

4. ročník, letní semestr

Probírané okruhy:

1. Heuristika – internetové databáze odborných textů – rámcová struktura diplomové práce – kapitola historiografie

2. Struktura odborného textu  – různé metodologické přístupy – jazyk odborného stylu – užívání tzv. přímých citátů

3. Formální úprava diplomové práce – logické členění textu – citační norma (různé typy citačního úzu)

4. Poznámkový aparát jako integrální součást diplomové práce – různé typy citačního úzu – struktura poznámek

5. Přílohy diplomové práce

Ukončení:

kolokvium

Doporučená literatura:

1. Eco, Umberto: Jak napsat diplomovou práci. Olomouc 1997.

2. Filka, Jaroslav: Metodika tvorby diplomové práce: praktická pomůcka pro studenty vysokých škol. Brno 2002.

3. Havránek, Jan – Myška, Milan – Paclík, Jiří: Úvod do studia dějepisu. Praha 1967 (Kap. III Metody; Kap. IV Postup historikovy práce – Heuristika – Kritika – Interpretace a syntéza).

4. Iggers, Georg G.: Dějepisectví ve 20. století. Od vědecké objektivity k postmoderní výzvě. Praha 2002.

Stránka aktualizována: 28. 11. 2016, Petr Osina