Prameny a recepce římského práva

Vyučující:

Mgr. Jana Janišová, Ph.D.

janisovajana@seznam.cz

Výuka probíhá:

Anotace:

1. ročník Mgr. studia, letní semestr

Římské právo soukromé se stalo základem naší právní kultury. Postupná recepce římského práva do právních systémů evropských států patří ke klíčovým momentům evropského právního vývoje. Pozornost bude věnována pramenům římského práva a dále recepci římského práva v Evropě od 11. – 19. století. Důraz bude kladen zejména na recepční proces v rámci národního práva či na římskoprávní studia na Pražské univerzitě. Významná část jednotlivých seminářů bude věnována rozboru a interpretaci textů z provenience právních řádů na našem území, které byly ovlivněny římským právem. Pozornost bude věnována i významným osobnostem české a československé právní romanistiky.

Probírané okruhy:

1. Zrod moderní české právní romanistiky (rozdělení Karlo-Ferdinandovy univerzity v roce 1882, založení moderní české právní romanistiky, Leopold Heyrovský, nástupci Leopolda Heyrovského – Josef Vančura, Otakar Sommer, Miroslav Boháček atd.; výuka římského práva v kontextu jiných oborů – občanské právo (A. Randa, J. Stupecký), kanonické právo, právní dějiny; dílo našich předních právních romanistů; odborné časopisy v období první republiky)

2. Prameny římského práva a raná recepce římského práva v Evropě (v návaznosti na předmět Římské právo) – CIC, Sanctio pragmatica pro petitione Vigilii (554), Epistome Iuliani, Authenticum, Littera Pisana, Leges Barbarorum; rozbor konkrétního institutu z českého překladu Institucí (1562), 2. 1. O dělení všech věcí a dosahování panství jich etc.).

3. Pražská univerzita a recepce římského práva v českých zemích ve středověku a raném novověku I (v návaznosti na předmět Dějiny právního myšlení a České právní dějiny) výuka římského práva na Pražské univerzitě (Kuneš z Třebovle, Mikuláš Puchník atd.)

4. Pražská univerzita a recepce římského práva v českých zemích ve středověku a raném novověku II  (v návaznosti na předmět České právní dějiny) tzv. Švábské zrcadlo a jihoněmecké právo; tzv. Kniha písaře Jana a recepce římského práva do městských práv na našem území; dílo Brikcího z Licska a Pavla Kristiána z Koldína; rozbor konkrétního institutu z Koldínovy kodifikace městského práva - injuria)

5. Crimen laesae maiestatis (v návaznosti na předmět Římské právo trestní) - recepce institutů veřejného práva; římsko-kanonický proces; rozbor konkrétního institutu z OZZ – crimen laesae maiestatis

6. Římskoprávní dikce komentáře prvorepublikového občanského zákoníku I (rozbor konkrétního institutu – mutuum)

Ukončení:

kolokvium

Doporučená literatura:

1. Bartošek, M.: Dějiny římského práva ve třech fázích jeho vývoje. Praha 1995.

Boháček, M.: Einflüsse des Römischen Rechts in Böhmen und Mähren. IRMAE V, 11. Milano 1975.

2. Týž: Ještě k římskoprávnímu obsahu brněnské právní knihy. In: Sborník prací z dějin práva československého, sv. I (K 50. narozeninám profesora Jana Kaprasa jeho žáci). Praha 1930, s. 39-49.
  3. Týž: .: Římské právo v listinné praxi českých zemí 12.-15.  století. SAP, roč. 24, 1974,     č. 2, s. 461-486.
  4. Černý, M.: Kuneš z Třebovle. Středověký právník a jeho dílo. Plzeň 1999.
  5. Hattenhauer, H.: Evropské dějiny práva. Praha 1998.
  6. Heyrovský, L.: Římské právo. Bratislava 1927.
  7. Horna, R.: Návrh zemského zřízení pro Krnovsko z r. 1673. Příspěvek k dějinám recepce římského práva v zemích českých.  Praha 1922.
  8. Jireček, H. (ed.): Justiniana ciesaře Ustanovenie a Naučenie neb  prvniech počátkuov práv městských knihy čtvery. Praha 1867.
  9. Jireček, J. (ed.): Práva městská království českého a markrabství moravského spolu s krátkou jich summou od M. Pavla Krystyana z Koldína. Praha 1876.
  10. Kejř, J.: Dějiny pražské právnické univerzity. Praha 1995.
  11. Kolańczyk, K.: Prawo rzymskie. Warszawa 2001.
  12. Koschaker, P.: Europa und das römische Recht. München – Berlin 1966.
  13. Krčmář, J.: Základy Bartolovy a Baldovy teorie mezinárodního  práva soukromého. Praha 1910.
  14. Ott, E.: Beiträge zur Rezeptions geschichte des römisch-canonischen Processes in den böhmischen Ländern.  Lipsko 1879.
  15. Sedláček, J. – Rouček, F. a kol: Komenář k československému obecnému zákoníku občanskému a občanské právo platné na Slovensku a v Podkarpatské Rusi. I-VI. Praha 1935–1937.
  16. Seltenreich, R.: Dějiny vědy soukromého práva v Německu (od počátku 19. století do konce druhé světové války). Praha 1998.
  17. Stein, P.: The Character and Influence of the Roman Civil Law. London 1988.
  18. Týž: Roman Law in European History. Cambridge 2005.
  19. Sommer, O.: Novější směry v právní romanistice. In: Památník spolku českých právníků Všehrd. Praha 1918, s. 75-85
  20. Týž:  Prameny soukromého práva římského. Praha 1932.
  21. Urfus, V.: Historické základy novodobého práva soukromého. Praha 1994.
  22. Týž: Právní romanistika na české univerzitě v Praze před sto lety. K zakladatelskému dílu Leopolda Heyrovského. AUC 22/1, 1982, s. 113-121.
  23. Týž: Právo, úvěr a lichva v minulosti. Brno 1975.
  24. Týž: Římskoprávní vzdělanost a její vklad do vývoje státoprávních představ. Brno 1978.
  25. Vinogradoff, P.: Roman Law in Medieval Europe. London – New York 1909.
  26. Wolff, H. J.: Roman Law. An Historical Introduction. University of Oklahoma Press. s. l. 1951.
  27. Wołodkiewicz, W.: Czy prawo rzymskie przestało istnieć? Kraków 2003.
  28. Wołodkiewicz, W. – Zabłocka, M.: Prawo rzymskie. Instytucje. Warszawa 2001.

Materiály ke stažení

Stránka aktualizována: 28. 11. 2016, Petr Osina