Soudní lékařství a medicínské právo

Soudní lékařství a medicínské

Vyučující:

Doc. MUDr. Svatopluk Loyka, CSc.
LF UP

Výuka probíhá:

III. ročník, zimní a letní semestr

Probírané okruhy:

Zimní semestr:

1. Úvod do oboru soudního lékařství. Dějiny soudního lékařství.
  2. Koncepce soudního lékařství
  3. Základní pojmy v soudnělékařské praxi vztahující se k poškození života a poškození zdraví.
  4. Prohlídka a pitva zemřelých z aspektu soudního lékařství. Pitvy na ústavu soudního lékařství, patologie. Zdravotnická dokumentace u mrtvé osoby. Výjezd lékaře na místo nálezu mrtvé osoby.
  5. Obecná toxikologie – toxikologie jako vědní disciplína – rozdělení. Definice jedu, definice otravy, rozdělení otrav. Cesty vstupu jedu do organizmu. Osud jedu v organizmu. Historie toxikologie.
  6. Speciální toxikologie – jedy plynné, anorganické, nekovové, kovové. Jiné organické jedy, těkavá rozpouštědla, medikamenty, pesticidy, alkaloidy apod.
  7. Toxikománie – definice toxikománie, znaky, rozdělení návykových látek dle účinku a dle úvodu. Konopí a jeho produkty, kokain, opiáty, halucinogeny, amfetaminy, analgetika, morfin, heroin, LSD, lysohlávka, Pervitin, extáze.
  8. Právní odpovědnost lékaře, historie znaleckých komisí a úmyslné trestní činy, nedbalostní trestní činy. Podmínky vzniku právní odpovědnosti. Historický přehled.
  9. Toxikologie závěr – kazuistiky, exkurze po laboratořích, předvedení orientačních testů, diskuze.
  10. Medicínské právo, povinná mlčenlivost, zdravotnická dokumentace, poučení a souhlas pacienta, lékař jako svědek.
  11. Medicínské právo – lékař jako znalec, znalecká komise, odpovědnost lékaře při poškození zdraví a života pacienta.
  12. Medicínské právo – obecné právní aspekty při poškození života a zdraví. Disciplinární odpovědnost lékaře a jiného zdravotnického pracovníka. Lékařská komora, disciplinární pravomoc komor, povinnosti členů komor.
  13. Medicínské právo – převzetí pacienta do péče, svobodná volba lékaře, přerušení péče, návaznost péče.

Letní semestr:

1. Medicínské právo – lex artis. Právní základ poskytovat péči lex artis. Aplikace poznatků vědy v medicínské praxi.
  2. Medicínské právo – oprávnění ke stanovení odborných posudků. Odpovědnost za diagnostické a terapeutické výkony.
  3. Medicínské právo – povinná mlčenlivost zdravotnických pracovníků. Kdo je vázán povinnou mlčenlivostí, předmět povinné mlčenlivosti. Průlom do povinné mlčenlivosti. Sdělování informací se souhlasem pacienta.
  4. Medicínské právo – vztah k soudům, policii a státnímu zastupitelství. Vztah lékaře ke znalcům a znaleckým komisím. Odpovědnost za podřízené a při týmové práci.
  5. Medicínské právo – komunikace s pacientem a rodinou. Poučení a souhlas nemocného. Pozitivní, negativní reverz. Lékař a rodina pacienta.
  6. Soudní lékařství – určování doby smrti, náhlé úmrtí. Náhlá smrt kojenců a malých dětí.
  7. Soudní lékařství – biomechanika poranění, prohlídka živých, simulace sebepoškození. Úraz. Poranění tupým, ostrým předmětem, střelná poranění.
  8. Soudní lékařství – udušení z oběšení, uškrcení, zardoušení, utopení. Udušení v malé prostoře, znemožněním dýchacích pohybů, uzavření zevních  dýchacích cest, vdechnutím cizího tělesa.
  9. Soudní lékařství – poranění elektrickým proudem, bleskem, fyzikální působení na tělo – vysoká a nízká teplota, tlak, ionizující záření.
  10. Soudní lékařství – dopravní nehody – chodců, cyklistů, motocyklistů, osob v osobních a nákladních automobilech. Neobvyklá poranění v silniční dopravě. 11.          Soudní lékařství – úrazy v letectví, hromadná neštěstí, poranění při pádech. Poranění při fyzickém napadení a rvačce, utlučení.
  11. Soudní lékařství – vražda novorozeného dítěte matkou, syndrom týraného dítěte, zanedbání péče, eutanázie. Těhotenství a porod ze soudně lékařského hlediska.
  12. Soudní lékařství – identifikace, markanta a její význam, metody identifikace metod, forenzní antropologie a stomatologie. Identifikace stop biologického původu.
  13. Soudní lékařství – odškodňování za bolest a stížené společenské uplatnění, závěr, diskuze.

Ukončení:

Zápočet, zkouška

Doporučená literatura:

Materiály ke stažení

Studijní materiály byly vytvořeny za finanční podpory projektu OPVK Komplexní inovace výuky práva pro moderní společnost, zkráceně "Právo moderně", reg. číslo CZ 1.07/2.2.00/28.0080 a jsou dostupné ke stažení z EDIS nebo elektronické nástěnky.

Stránka aktualizována: 23. 01. 2015, Zdeněk Kopečný