Ústavní systémy vybraných zemí světa

Volitelný předmět pro III. a IV. ročník

Letní semestr

Anotace předmětu:

Studenti budou na přednáškách seznámeni s ústavními systémy následujících států:

Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Srbsko, Izrael, Irák, Írán, Afghánistán a Jihoafrická republika. Pozornost bude věnována zejména rozboru formy vlády a navazujících otázek: postavení hlavy státu, vlády, parlamentu a soudnictví a vztahů mezi nimi, otázkám volebních systémů a stranickopolitických systémů, vztahu státu a církve, ochraně základních práv. To vše na základě platných ústav výše uvedených států a dalších pramenů. Pozornost bude věnována i dobovým politickým souvislostem vzniku ústav a povaze současných politických režimů uvedených států.

Vzhledem k tomu, že výuka se koná jednou za 14 dní v dvojbloku (180 minut), bude při výuce postupováno tak, že budou střídány dvojbloky přednášek a dvojbloky seminářů. Po dvojbloku přednášek bude následovat dvojblok seminářů k tématům předchozího dvojbloku přednášek, kde budou dále rozvíjeny znalosti o uvedených ústavních systémech, zejména formou diskuse. Od studentů bude v diskusi vyžadována aktivní účast, zakládající se na referátech. Témata referátů budou studentům zadána na předchozím dvojbloku přednášek a budou z nich vycházet. Určení studenti tak budou vyzváni, aby znalosti z přednášek doplnili samostatnou prací: aktivním vyhledáním příslušných informací z dostupných zdrojů, s nimiž na příslušném semináři seznámí ve svém vystoupení své kolegy. Pro předmět není nutná znalost cizího jazyka, nicméně při zpracovávání referátu a seminární práce je výhodou.

Podmínkou pro absolvování předmětu je zpracování seminární práce v rozsahu 15-20 stran  k tématu ze zahraničního ústavního systému; kolokvium pak probíhá formou diskuse nad zpracovanou seminární prací.

Doporučená literatura:

texty ústav výše uvedených zemí: většina je již nyní dostupná v českých překladech

viz (anglické verze) též např.: http://confinder.richmond.edu/

další publikace jsou k dispozici u vyučujících

Dále též (k obecným otázkám a jako základní, již nyní dostupná literatura):

Blahož J., Balaš V., Klíma K., Srovnávací ústavní právo, 3. vyd., Aspi Publishing, Praha, 2007

Jirásková V., Dokumenty k ústavním systémům, Karolinum, Praha 1996,

Klíma, K. a kol. Encyklopedie ústavního práva. Praha: ASPI, 2007

Kubát M. a kol., Politické a ústavní systémy středovýchodní Evropy, Eurolex Bohemia, s. r. o., Praha 2004,

Pavlíček V. a kol.. Transformace ústavních systémů zemí střední a východní Evropy, I. část, PF UP Praha, 1999,

Pavlíček V. a kol., Transformace ústavních systémů zemí střední a východní Evropy, II. část, PF UP Praha, 2000,

Pavlíček V., Jirásková V. a kol., Transformace ústavních systémů zemí střední a východní Evropy, III. část, PF UP Praha, 2001,

Rozpis témat referátů/seminárních prací s jejich obsazením naleznete zde:

Země

Horizontální a vertikální dělba moci

Ústavní vývoj

Volby a politické strany

Ochrana základních práv

Vztah státu a náboženství

Rusko

Ukrajina

Bělorusko

Moldavsko

Bosna a  Hercegovina

Makedonie

Srbsko

Černá Hora

Rumunsko

Bulharsko

Izrael

Irák

Írán

Afghánistán

JAR

Jiné země nebo jiná témata jsou možná po konzultaci s garanty předmětu.

Legenda:

kurzívou zvýrazněné země = poměrně slušné množství dostupných pramenů/literatury

tučně zvýrazněné země = velmi malé množství dostupných pramenů/literatury (doporučujeme pouze studentům se skalním zájmem o problematiku)

nezvýrazněné země = alespoň nějaké dostupné materiály existují a jsou k dispozici (přesto bude nutné, aby studenti u těchto zemí věnovali sami čas také samostatnému hledání pramenů)

Témata jsou záměrně široká, aby bylo možné v jejich rámci zvolit užší zaměření referátu.

Vybraná témata prosím nahlašte osobně nebo e-mailem některému z vyučujících předmětu.

Stránka aktualizována: 29. 08. 2016, Michal Bartoň