2002
Rok 2002 Zapojení do vědecko-výzkumných záměrů a projektů
a) Zaměření výzkumu a vývoje na UP
Zaměření výzkumu a vývoje na fakultě zůstává dlouhodobě trvale v nosných prioritách, kterými jsou:
- komparace práva EU a právního řádu ČR v souvislostech transformačního procesu,
- teoretická východiska a jejich aktuální řešení v oblasti veřejné správy ČR,
- vztahy a vazby národohospodářských disciplín k právnímu řádu ČR.
b) Organizační, personální a materiální stránka výzkumu a vývoje
Organizace výzkumu je dána organizační strukturou fakulty, to jest jejím rozčleněním a katedry. Těžiště vědeckovýzkumných úkolů spočívá v konkrétní spolupráci kateder s jednotlivými odbornými pracovišti mimo fakultu, resp. mimo univerzitu.
V souladu s usnesením AS PF UP ze dne 30. 9. 2002, které se týká dalšího rozvoje Právnické fakulty UP v Olomouci a na něj navazující restrukturalizace kateder, byly zřízeny následující katedry:
-
Katedra teorie práva a právních dějin,
-
Katedra politologie a společenských věd,
-
Katedra práva občanského, obchodního a pracovního,
-
Katedra ústavního práva,
-
Katedra trestního práva,
-
Katedra práva správního a správní vědy,
-
Katedra finančního práva, národního hospodářství a ekonomie,
-
Katedra mezinárodního a evropského práva,
-
Katedra jazyků.
Vedení fakulty je přesvědčeno, že toto rozdělení kateder bude mít pozitivní vliv nejen na pedagogickou , ale i na vědeckovýzkumnou činnost fakulty.
c) Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji
Hlavními spolupracujícími zahraničními pracovišti Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v uplynulém roce 2002 byly:
- Právnická fakulta KFU Graz, Rakousko – Institut pro ústavní a správní právo,
- Právnická fakulta JKU Linz, Rakousko – Institut mezinárodního práva a mezinárodních vztahů a Institut evropského práva,
- Ústav státu a práva SAV Bratislava, Slovenská republika
- Právnická fakulta UK Bratislava, Slovenská republika – katedra mezinárodního práva,
- Právnická fakulta TU Trnava, Slovenská republika – katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia,
- Právnická fakulta UPJŠ Košice, Slovenská republika – katedra obchodného práva a hospodárskeho práva
- Central European University Budapest, Maďarsko – Department of History, Department of Legal Studies
- Právnická fakulta, University Edinburgh, Velká Británie - Institut veřejného a správního práva a Institut pro aplikovaná studia jazyků,
- Právnická fakulta Jean Monnet, Sceaux, Francie – Institut dalšího vzdělávání,
- Právnická fakulta La Rochelle , Francie – katedra soukromého práva a katedra mezinárodního práva.
I) Zapojení pracovišť do mezinárodních výzkumných a vývojových projektů
Jean Monnet Project 2002
- Název projektu: Permanent Course: European Union Protection of Human Rights
- Hlavní řešitel: JUDr. Naděžda Šišková, PhD.
- Schválená částka: 9000 EUR
Jean Monnet – Permanent Course 1999 - 2006
- Název projektu: Permanent Course: Dějiny Evropské unie
- Hlavní řešitel: Doc. PhDr. Vlastimil Fiala, CSc.
Aktion
Název projektu: Rechtsterminologie der Menschen- und Verfassungsrechte
- Hlavní řešitel: JUDr. Mag.iur. Michal Malacka, Ph.D. – Právnická fakulta UP Olomouc
- Ass. Prof. Dr. iur. Armin Stolz, Právnická fakulta KGU Graz
- Schválená částka: 168 000,- Kč
Název projektu: Sommerschule für Europarecht - Olomouc 2002
- Hlavní řešitel: JUDr. Mag.iur. Michal Malacka, Ph.D. – Právnická fakulta UP Olomouc
- Univ. Prof. Dr. iur. Willibald Posch, Právnická fakulta KGU Graz
- Schválená částka: 126 000,- Kč
II) Vzdělávací a kulturní aktivity s mezinárodní účastí :
Seminář „Verfassungsvergleichung in Mitteleuropa“ pořádaný na Právnické fakultě UP ve spolupráci s Právnickou fakultou KFU Graz, Rakousko,
Seminář Constitutional Comparative Law , pořádaný na Právnické fakultě UP ve spolupráci s Prof. Ch. Wells, Missouri University, USA
- Přednášející profesoři: Prof. Christine Wells, Ass. Prof. Dr.iur. Armin Stolz a Univ. Prof. DDr. Bernd Wieser. Doba konání: LS 2002.
Letní škola evropského práva / Sommerschule für Europarecht - Olomouc 2002
V posledním týdnu měsíce srpna na půdě Právnické fakulty UP v Olomouci „Letní škola evropského práva 2002 v Olomouci“, nesoucí aktuální téma „Aktuální problémy evropské integrace“. V rámci Letní školy se studenti z Rakouska, České republiky, Slovinska, Polska a Maďarska měli možnost účastnit přednášek významných rakouských odborníků, mezi něž náležel např. prof. Heribert F. Köck, děkan Právnické fakulty Univerzity Johannese Keplera v Linci či prof. Willibald Posch, proděkan Právnické fakulty Karl-Franzens-Universität v Grazu. Na těchto přednáškách byly rozebírány aktuální aspekty či problémy současné evropské integrace související zejména s volným pohybem osob, s výkonem povolání v budoucí jednotné Evropské unii, s ochranou spotřebitele, dále s lidskými právy, s konstitucionálním základem budoucí Evropské unie, s nímž souvisí zejména vznik a formování Charty lidských práv.
V rámci Letní školy evropského práva proběhlo také sympozium, v pořadí druhé, při jehož příležitosti přednesl přednášku prof. Vladislav David, člen pedagogického sboru Právnické fakulty UP, na téma „Aktuální otázky mezinárodního práva veřejného“. V rámci této přednášky byly diskutovány nejaktuálnější problémy v oblasti mezinárodního trestního práva a mezinárodního trestního tribunálu. Všichni účastníci Letní školy měli možnost zapojit se do aktivní diskuse ohledně budoucí situace v rámci EU v kontextu jednotlivých členských zemí, ale také kandidátských zemí spolu s aktivní účastí v analýze možného budoucího vývoje.
d) Spolupráce s AV ČR a resortními výzkumnými útvary a nevládním sektorem
V uplynulém roce byl připravován společná projekt o výzkumu nedemokratických politických systémů ve spolupráci s Orientálním ústavem ČAV ČR a FSV UK Praha, který byl předložen jako grantový projekt GA ČR.
e) Zapojení do vědecko-výzkumných záměrů a projektů
I) Zapojení do národních výzkumných a vývojových projektů
Právnická fakulta UP v Olomouci není zapojena do národních projektů v rámci výzkumu pro státní správu a výzkumných center. Vědecké a výzkumné výsledky jsou prezentovány formou jednoho mezinárodního právnického časopisu International and Comparative Law Review a formou interních sborníků (pravidelně vycházející ACTA Iuridica a čtyř sborníků z konferencí).
Vědečtí a pedagogičtí pracovníci Právnické fakulty UP využívají pro vědu a výzkum informační zdroje Evropského dokumentačního centra na Právnické fakultě UP v Olomouci.
II) Zapojení jiných projektů výzkumu a vývoje
Grantová agentura ČR
Název grantu: „Reforma veřejné správy – tvorba práva na obecné a krajské úrovni veřejné správy“
- Hlavní koordinátor: JUDr. D. Gadasová, Dr.
- Schválená částka: 155 000,- Kč
Název grantu: „Úloha politických aktérů v procesu decentralizace“
- Hlavní koordinátor: Doc. PhDr. Blanka Říchová, CSc. – FSV UK Praha
- Spoluřešitel: Doc. PhDr. Vlastimil Fiala, CSc.
- Schválená částka pro pracoviště spoluřešitele: 120 000,- Kč
f) Konference a vědecké semináře
- Seminář „Verfassungsvergleichung in Mitteleuropa“ byl pořádaný ve spolupráci s Právnickou fakultou KFU Graz, Rakousko. Přednášející: Univ. Prof. DDr. Bernd Wieser a Ass. prof. Dr. iur. Armin Stolz. Seminář pořádala právnická fakulta v dubnu 2002 pro studenty Právnické fakulty UP Olomouc a Právnické fakulty MU Brno.
- Katedra občanského, obchodního a pracovního práva pořádala v dubnu 2002 dvoudenní pracovní seminář obchodního práva, kterého se zúčastnili zástupci všech právnických fakult České republiky i Slovenské republiky. Hlavním bodem programu bylo zavádění nového obchodního zákoníku ČR do praxe a s tím spojená problematika výuky obchodního práva dle nového zákoníku (především u státnicových ročníků).
- V květnu roku 2002 pořádala Právnická fakulta UP ve spolupráci s prof. Ch. Wells (Missouri University, USA) seminář „Constitutional Comparative Law“
- V rámci Letní školy evropského práva proběhlo také sympozium, v pořadí druhé, při jehož příležitosti přednesl přednášku prof. Vladislav David, člen pedagogického sboru Právnické fakulty UP, na téma „Aktuální otázky mezinárodního práva veřejného“. V rámci této přednášky byly diskutovány nejaktuálnější problémy v oblasti mezinárodního trestního práva a mezinárodního trestního tribunálu. Všichni účastníci Letní školy měli možnost zapojit se do aktivní diskuse ohledně budoucí situace v rámci EU v kontextu jednotlivých členských zemí, ale také kandidátských zemí spolu s aktivní účastí v analýze možného budoucího vývoje.
- V rámci výročních přednášek k poctě prof. J. L. Fischera, prvního rektora obnovené olomoucké univerzity, se Právnická fakulta UP v Olomouci spolupodílela na organizaci přednášky Em. Univ.- Prof. DDr. Oty Weinbergera, Dr.h.c., významného evropského odborníka v oblasti právní filozofie na téma „Instituce a informace“. Přednáška se konala v listopadu 2002.
- V prosinci 2002 byla uspořádána na Právnické fakultě UP v Olomouci celostátní konference na téma Úloha politických aktérů v procesu decentralizace. Mezi účastníky byly zastoupeny všechny katedry politologie v České republice. Výsledky konference byly publikovány ve stejnojmenném sborníku.