2004
Rok 2004
Zapojení do vědecko-výzkumných záměrů a projektů
a) Zapojení pracovišť do mezinárodních výzkumných a vývojových projektů
Jean Monnet – Permanent Course 1999 - 2006
- Název projektu: Permanent Course: Dějiny Evropské unie
- Hlavní řešitel: Doc. PhDr. Vlastimil Fiala, CSc.
Jean Monnet - Module
- Název projektu: Module „Constitutional Law Foundations of the EU“
- Hlavní řešitel: Doc. JUDr. Naděžda Šišková, Ph.D.
Forschungsprojekt im Auftrag dec Center of legal Kompetence (CLC)
- Název projektu: Grenzüberschreitende Investitionen in der Slowakei, Tschechien und Ungarn – Risken, Hemnisse und Chancen Teilprojekt 2: Acquis communautaire: Freier Warenverkehr vs. Handelshemnisse durch Verwaltungs-recht und -praxis
- Hlavní řešitel: Univ.-Ass. Dr. Günter Herzig, Institut für Europarecht, Salzburg, Austria
JUDr. Mag.iur. Michal Malacka, Ph.D., Právnická fakulta UP Olomouc, CZ
b) Grantové agentury v ČR
Fond rozvoje VŠ
- Název projektu: Dějiny evropské integrace
- Hlavní řešitel: doc. PhDr. Vlastimil Fiala, CSc.
c) Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji
Hlavními spolupracujícími zahraničními pracovišti Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v uplynulém roce 2004 byly:
- Právnická fakulta KFU Graz, Rakousko – Institut pro ústavní a správní právo,
- Právnická fakulta Universität Salzburg, Rakousko – Institut Evropského práva,
- Ústav státu a práva SAV Bratislava, Slovenská republika,
- Právnická fakulta UK Bratislava, Slovenská republika – katedra mezinárodního práva,
- Právnická fakulta TU Trnava, Slovenská republika – katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia,
- Právnická fakulta UPJŠ Košice, Slovenská republika – katedra obchodného práva a hospodárskeho práva,
- Právnická fakulta, University Edinburgh, Velká Británie - Institut veřejného a správního práva a Institut pro aplikovaná studia jazyků,
- Právnická fakulta Jean Monnet, Sceaux, Francie – Institut dalšího vzdělávání,
- Právnická fakulta La Rochelle, Francie – katedra soukromého práva a katedra mezinárodního práva,
- Právnická fakulta Université de Paris-Sud – katedra mezinárodního práva.
d) Central European Legal Program
V roce 2004 Právnická fakulta UP připravila v rámci rozvojového projektu Central European Legal Program pro zahraniční studenty jednosemestrální výuku následujících předmětů vyučovaných v angličtině, němčině (a 1 ve francouzštině).
§ Course I.: The Constitutional Systems of the Central European Countries with special attention to the Czech Republic and Slovak Republic (JUDr. Bartoň, JUDr. Sovinský)
§ Course II.: Czech Environmental Law in European Context (Mgr. Vlčková)
§ Course III.: Business law (Mgr. Černý, Ph.D.)
§ Course IV.: Financial and Tax Law (JUDr. Hudcová, Ph.D.)
§ Course V.: Family law and law of inheritance (JUDr. Macháčková,Ph.D.)
§ Course VI.: Tschechische Rechtsgeschichte (Prof. PhDr. Marečková, DrSc.)
§ Course VII.: Legal Theory (JUDr. Osina)
§ Course VIII.: Economy in the Czech Republic (Ing. Pospíšil, Ph.D., Mgr. Tunkrová, LLM)
§ Course IX.: Tschechisches internationales Privatrecht (Mgr. Sklenářová)
§ Course X.: EC/EU Law in National Perspective (Doc. JUDr. Šišková, Ph.D., Mgr. Stehlík)
§ Course XI.: Criminal Law (JUDr. Ščerba)
§ Course XII.: Civil substantive law and Civil procedure law (JUDr. Tomančáková, LLM, Mgr. Šmehlíková)
§ Course XIII.: Tschechisches Arbeitsrecht (JUDr. Mgr. Šimečková, Ph.D.)
§ Course XIV.: Czech as a foreign language (PhDr. Vystrčilová, Ph.D.)
§ Course XV.: Tschechisch für ausländische deutschsprachige Stu denten (Mgr. Klčová)
§ Course XVI.: Le Tchechise; que pour les étudiants étrangers francophones (Mgr. Černá)
e) Projekt LILLIPUT
- Právnická fakulta UP byla jednou z koordinujících institucí v programu LILLIPUT (Lifelong Learning Leadership for Inspiring People Undergoing Transformation) zaměřeného na rozvoj znalostí a schopností vedoucích pracovníků samosprávy a navazujícího na evropský projekt „Učících se měst a regionů“ - TELS (Towards a European Learning Society) a newTELS.
- Cílem projekt LILLIPUT, zahájeného v r. 2002, bylo vytvoření, zpracování a v rámci pilotních programů testování učebních modulů pro orgány samosprávy. Za PF UP moduly zpracovávali JUDr. PhDr. Antonín Komenda, Ph.D. (Modul 11 – Právo a veřejná správa v učícím se městě) a PhDr. Renata Vystrčilová, Ph.D. (Modul 10 – Jazykové vzdělávání v učící se obci, městě a regionu).
- Pracovní schůzka řešitelů se konala ve dnech 21.-25. 4. 2004 na École Supérieure de Commerce de Toulouse ve Francii. Na setkání byly diskutovány zejména otázky testování nových modulů a jejich překladů. Závěrečné setkání jednotlivých řešitelů projektu pak proběhlo ve dnech 10. - 13. 10. 2004 ve skotském Edinburghu.
- Dohromady bylo vytvořeno 14 studijních modulů, na jejichž vypracování, pod vedením prof. Normana Longwortha, viceprezidenta World Initiative on Lifelong Learning a experta UNESCO na problematiku celoživotního vzdělávání, spolupracovalo celkem sedm států:
· Skotsko - Napier University, Edinburgh – koordinátor celého projektu,
· Dánsko - Adult Education Centre, Skagen,
· Norsko - Akershus University College, Akershus,
· Francie - Toulouse Business School, Toulouse
· Irsko - Dublin Development Board, Dublin,
· Švédsko - Goteborg University, Goteborg
· Česká republika - Univerzita Palackého, Olomouc.
Modul 1 - Úvodní modul – Učící se město (garant Napier University, Edinburgh, Skotsko). Modul definuje základní pojmy, analyzuje význam vzdělávání v 21. století a vysvětluje, co je to „učící se město“ a jak lze tento koncept využít.
Modul 2 – Jedinec v učící se obci, městě, regionu (garant Skagen Adult Education Centre, Dánsko). Modul pracuje se strategiemi, pomocí kterých se jedinec stává aktivním učícím se občanem. Obsahuje příklady použití učebních auditů a osobních vzdělávacích plánů a vysvětluje pojem „aktivní občanství“.
Modul 3 – Vzdělávání dospělých a jeho poskytovatelé v učící se obci, městě, regionu (garant Napier University, Edinburgh, Skotsko). Modul poskytuje materiály, které v rámci celoživotního vzdělávání umožňují vzdělávacím institucím pro dospělé pochopit jejich roli a úkoly v rámci učící se obce, města, regionu. Modul obsahuje základní informace o tom, co znamená pojem instituce celoživotní vzdělávání a co je potřeba udělat, aby se vzdělávací instituce změnila v instituci celoživotního vzdělávání.
Modul 4 – Význam aktivního společenství v učící se obci, městě, regionu (garant Akershus University College, Norsko). Modul vysvětluje základní termíny související s pojmem „společenství“ v učící se obci, městě, regionu a ukazuje, jak se v moderním městě stává sousedské společenství zdrojem regenerace, vzdělávání a celoživotního učení. Také poukazuje na to, jak mohou dobrovolné organizace utvořené v rámci společenství přispívat k rozvoji učící se obce, města a regionu.
Module 5 – Společenství a sociální inkluze v učící se obci, městě, regionu (garant Akershus University College, Norsko). Modul se zabývá způsoby, kterými se marginalizované skupiny mohou zapojit do učení se v rámci učícího se města. Modul zdůrazňuje význam diverzity v rámci kulturního rozvoje města a regionu.
Modul 6 – Politika a demokracie v učícím se městě (garant Toulouse Business School, Francie). Modul poskytuje materiál pro vzdělávání volených zastupitelů a těch, kteří jsou zodpovědní za vytváření učícího se města a jeho charakteru. Zároveň identifikuje potřeby, jejichž uspokojení vede k budování učícího se města.
Modul 7 – Ekonomika učícího se města (garant Toulouse Business School, Francie). Modul obsahuje analýzu finančních a dalších zdrojů, hledisek a strategií, které mohou politikové použít a které pomáhají budovat učící se město/region.
Modul 8 – Pracoviště v učícím se městě/regionu (garant Dublin Development Board, Irsko). Modul poukazuje na význam obchodu a průmyslu pro ekonomický růst a další rozvoj města a regionu a pro budování učícího se města ve spolupráci s dalšími spolupodílníky.
Modul 9 – Pracoviště – učící se organizace, vedení a management v učícím se městě a regionu (garant Dublin City Development Board, Irsko). Modul se zabývá tím, jak se velké i malé společnosti mohou stát učící se organizací a jaký vliv to má na změny ve strategiích vedení a managementu.
Modul 10 – Jazykové vzdělávání v učící se obci, městě a regionu (garant Univerzita Palackého, Olomouc, Česká republika). Modul obsahuje návody jak zlepšit jazykovou vybavenost a připravenost dospělých. Nastiňuje základní kritéria pro tvorbu osobních jazykových plánů.
Modul 11 – Právo a veřejná správa v učícím se městě (garant Palacky University, Olomouc, Česká republika). Modul se zabývá správou v učícím se městě. Zaměřuje se na problematiku vzdělávání v oblasti práva, poskytuje a vysvětluje základní právní pojmy, jejichž znalost je nezbytná pro efektivní výkon veřejné správy.
Modul 12 – Škola v učícím se městě/regionu (garant Napier University, Edinburgh, Skotsko). Modul poskytuje přehled charakteristických rysů celoživotního vzdělávání ve školách a zdůrazňuje jejich roli a odpovědnost při budování učícího se města.
Modul 13 – Rodina v učícím se městě/regionu (garant Skagen Adult Education Centre, Dánsko). Modul poskytuje materiály vztahující se k celoživotnímu vzdělávání a slouží k pochopení významu rodin v celoživotním vzdělávání. Obsahuje strategie a případové studie propagující učení v rodině a sloužící k uspokojení učebních potřeb a požadavků předškolního vzdělávání a vzdělávání v rámci univerzit třetího věku, na které se často zapomíná.
Modul 14 – Univerzita v učícím se městě (garant Goteborg University, Švédsko). Modul obsahuje materiály o celoživotním vzdělávání, které umožňují porozumět centrální roli a odpovědnosti, které univerzity sehrávají v rozvoji učícího se města. Poskytuje základní instrukce o celoživotním vzdělávání a zahrnuje jak celoživotní vzdělávání realizované univerzitami, tak jinými školícími centry, včetně popisu změn, k nimž musí dojít, aby se naplnil účel učícího se města.
Všechny studijní materiály vytvářené v rámci projektu LILLIPUT jsou určeny pro celoživotní vzdělávání, to znamená, že se stávají vlastnictvím učícího se a umožňují mu tak, aby si sám řídil a kontroloval své vlastní vzdělávání. Obsahují různé typy materiálů, např. knihy, internetové odkazy, brožury a letáky, časopisy, novinové články, diagramy, tabulky, obrázky, případové studie, dotazníky, prezentace apod. spolu s poznámkami pro školitele.
Základním kritériem pro všechny studijní materiály je, aby byly přístupné na internetu tak, aby je mohli pro celoživotní vzdělávání použít různí školitelé a aby je bylo možné přizpůsobovat aktuálním potřebám.
Adresáti projektu
Projekt LILLIPUT je určen několika hlavním cílovým skupinám:
· Evropská města a regiony. Projekt jim má pomoci získat materiály určené pro celoživotní vzdělávání
· Organizace v obci, městě, regionu. Z projektu mohou čerpat společnosti, podniky, školy, univerzity, vzdělávací centra pro dospělé apod. tedy instituce, kterým studijní materiály umožní rozšiřovat celoživotní vzdělávání v jejich instituci.
· Univerzitní vzdělávací centra. Projekt jim umožní reagovat na vzdělávací potřeby města a regionu.
· Evropská komise a národní vlády. Tyto instituce mohou díky projektu lépe postihnout aktuální potřeby v rámci celoživotního vzdělávání.
f) Konference a vědecké semináře
Srovnávací seminář „Verfassungsvergleichung in Europa“
- Pořadatelé: Právnická fakulta UP v Olomouci a Rechtswissenschaftliche Fakultät der KFU Graz
- Termín: 13. – 17. 4. 2004
- Přednášející: Univ.Prof. DDr. B. Wieser, Ass. Prof. Dr. Iur. A. Stolz
- Účastníci: studenti a učitelé Právnické fakulty UP
Konference „Zrození ústavy 1791 - 1850“
- Pořadatelé: Právnická fakulta UP v Olomouci, Moravské vysoké učení v Olomouci
- Termín: 5. 10. 2003
- Přednášející: Dr. F. Holeček, O.M., prof. PhDr. M. Trapl, CSc., doc. JUDr. J. Jirásek, CSc., prof. C. Bontams, Dr. M. Cajthaml
- Účastníci: studenti a učitelé Právnické fakulty UP, studenti a učitelé Moravského vysokého učení v Olomouci, 2 zástupci Faculté Jean Monnet, Université Paris-Sud